گرم و سرد نمودن صدا در تمرینات آواز

گرم و سرد نمودن صدا در تمرینات آواز

قسمت اول
این تمرین یکی از متدهای تست شده عالی برای هنرجویان آواز و حتی خوانندگان حرفه ای میباشد .
این درس بصورت فایل صوتی می باشد که که در زیر می توانید گوش کنید .

قسمت دوم
۱) احساس کنید آدامسی را در دهان میجوید ، این جویدن را با آدامسی ریز شروع کرده و کم کم به آدامسی بزرگ تبدیل کنید ؛ طوری که تمامی دهان شما را احاطه کند . در این حال طوری به جویدن ادامه دهید که تمام آرواره های شما کاملا از جویدن یک آدامس و غذای معمولی متفاوت باشد. (دو دقیقه)

۲) دهان را تا آنجا که میتوانید باز کنید و بعد با حرکتی سریع دهان را بسته و با حالت جمع و غنچه کردن لب ها سعی کنید آرواره و لب ها را به جلو متمایل کنید و نگهدارید . (۳مرتبه)

۳) دهان را به مانند گاز زدنِ سیبی بزرگ ،آنقدر باز کنید که بتوانید مشت خود را تا آنجا که میتوانید در دهان خود جای دهید  (۳مرتبه)

۴) لب ها را به حالت غنچه در آورید و به جلو جمع کنید و سعی کنید جدا گانه، در این حالت به چهار جهت اصلی سوق دهید  (۵ مرتبه)

۵) با حفظ حالت شماره ۴ ، لب ها را در جهت ساعت و نیز برعکس با حرکتی دایره ای شکل و کشش به طرفین ؛تا آنجا که عضلات صورت و فک اجازه میدهد چرخش دهید . (۳مرتبه)

۶) لبها را ببنید و با نوک زبان تا آنجا که قدرت عضلات زبان یاری میکند به پشت لب های بالا و سپس پایین و بعد به لُپِ راست و چپ فشار دهید و در هر فشار کمی نگه دارید  (۵ثانیه) و (۳ مرتبه)

۷) با حفظ حرکت بالا در این مرحله زبان را از زیر عضلات بینی به پایین کشیده ،به طوری که زبان از دهان بیرون پرت شود . این حرکت را نیز در مورد لب پایین انجام دهید و از پایینِ عضلاتِ لبِ پایینی به بالای لبِ پایینی لغزش دهید تا باز زبان از دهان به بیرون پرتاب شود. حرکت بعد را با نزدیک نمودن نوک زبان به طرفین دهان تا آنجا که زبان کش بیاید، با لغزش به چاک لب ها رسانده و زبان را به بیرون پرتاب کنید (۲ مرتبه)

۸) با بیرون آوردن زبان تا حدی که احساس کنید زبان میخواهد ازجای خود خارج شود؛ سعی کنید زبان را به نوک بینی و همچنین چانه و طرفین برسانید (۵ مرتبه).

۹) زبان خود را با حالتی کاملا صاف و افقی به بیرون پرتاب کنید ؛ در این حالت احساسی کنید که به بیرون تُک میزنید  (۱۰مرتبه)

۱۰) با دندانهای جلویی سعی کنید که اطراف لب های خود را از داخل گاز بگیرید( بسیار کوچک) . این حالت را با چرخشی سریع در اطراف لبها از داخل انجام دهید و احساس کنید در دهان شما (آفت) زده و شما در حال گاز گرفتن آن هستید .

2 thoughts on “گرم و سرد نمودن صدا در تمرینات آواز

  1. بلا م وتشکر.علاقه به موسیقی.چند ساله در خدمت اساتید بانو ازجمله س کار خانم دابی جواد آموزشهایی دیده ام.البته هنوز تشنه فراگیری هستم.ا تا جاییکه اخیرا اقدام به تدریس تصنیفهای سنتی گروهی ازهمکاران وشاگردان سابق خود نموده ام.البته اخیرا نفس کم مبآورم وخشی درصدام ایجاد شده.به هر حال علاقه به خواندن آگاهی ودانستن در این زمینه میباشم ومایلم سازی را هم آموزش ببینم.قبلا از همکاری شما سپاسگزارم.

    1. با سلام لطفا برای اطلاع بیشتر از کلاس های حضوری و مجازی با آیدی تلگرام telegram.me/aref_ahsan تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *