چرا برخی افراد دچار انسداد بینی هستند؟

انسداد بینی
انسداد بینی

مقاله: چرا برخی افراد دچار انسداد بینی هستند؟

گردآورنده : عارف احسن
?مبتلا به عفونت سینوسی هستید.
آیا احساس میکنید سرماخوردگی‌تان تمام نمی‌شود؛ و بینی گرفته همراه با ترشحات دارید؟
دقت کنید ! ممکن است مبتلا به عفونت باکتریایی سینوس شده باشید.
?کم کاری تیروئید دارید.
باز هم هورمون‌ها! کم کاری غده تیروئید می‌تواند منجر به گرفتگی بینی همراه با علائمی چون، گرفتگی صدا ، خستگی صدا ، خشونت صدا، خستگی مداوم، یبوست، نازک شدن تارهای مو، خشکی پوست و احساس سرما شود.
♦️پولیپ بینی دارید .

دلیل دیگر برای گرفتگی بینی که هرگز تمام نمی‌شود، پولیپ بینی و یا کجی تیغه بینی (سپتوم) است .پولیپ زائده خوش خیمی است که می تواند در بینی یا سینوس باشد و خطرناک نیست ولی در تولید صوت و کیفیت صدا میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.
♦️آلرژی دارید.


تمامی حساسیت های مختلف که با حس بویایی شما مرتبط باشد و یا از راه استنشاق باشد ،آلرژن های شما را تحریک می کند و میتواند سینوسها را نیز دچار تحریک و تولید ترشح و مخاط بیش از حد نماید.
آلرژن‌های استنشاقی:
دائمی(تمام سال): مایت، قارچ‌ها، حیوانات خانگی
فصلی: گرده درختان، چمن‌ها، علف‌های هرز.
♦️به هوای خنک و سرد حساس هستید.
توجه داشته باشید که این نوع گرفتگی در بینی بیشتر مربوط بر عروق خونی انتهای بینی است و شخص بیمار با استنشاق ناگهانی هوای سرد و جابجایی محیط گرم به سرد دچار این مشگل میشود و علت آن عکس العمل رگهای خونی انتهای بینی و تورم رگها میباشد.
♦️دارویی خاص مصرف میکنید.
استفاده طولانی مدت از قطره‌های بینی باعث برگشت شدیدتر علائم می‌شود؛ یعنی به محض استفاده نکردن حالت بیمار به مراتب بدتر از حالت اول شده و نوعی وابستگی ایجاد می‌شود. بنابراین، در استفاده از این قطره‌ها برای بیماران مبتلا به سرماخوردگی باید مصرف آنها به دو تا سه روز محدود شود.
داروهای ضد بارداری هم باعث رینیت می‌شوند. برخی از داروهای ضد فشارخون نیز می‌توانند باعث این پرخونی بینی و رینیت شوند.
داروهای ضد افسردگی و داروهایی که برای قدرت قوای جنسی است ؛ میتواند تا حد زیادی در گرفتگی بینی تاثیر گذار باشد که در واقع باز به عروق خونی بینی مربوط میشود.
♦️عصبی هستید و مشکل هورمونی دارید.
عوامل متعدد عصبی و هورمونی از طریق سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ مثلا حالت ترس و وحشت با تحریک سمپاتیک موجب انقباض عروق مخاطی بینی و باز شدن بینی می‌شود.
خشم، اضطراب و افسردگی با تحریک پاراسمپاتیک موجب پرخونی و اتساع بافت‌های گشاد شونده موجود در شاخک‌های بینی می‌شود. هورمون‌ها هم همین‌طور تاثیر می‌گذارند؛ مثلا استروژن با کند کردن اثراستیل کولین استراز موجب افزایش غلبه پاراسمپاتیک می‌شود.
♦️در محیطی با هوای خشک هستید.
گاهی دلیل احساس گرفتگی در بینی، سختی تنفس در هوای خشک برای مدتهای طولانی است .
?عوامل هورمونی دارید.
علل هورمونی شامل رینیت حاملگی، رینیت قبل از سیکل قاعدگی و رینیت ناشی از کم کاری تیروئید و دیابت شدید است.
در سه ماهه دوم و سوم حاملگی به دلیل اثرات هورمون‌ها، همان گونه که رحم پرخون تر می‌شود، بافت بینی نیز پرخون تر شده و موجب گرفتگی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *